Rubriky
Technika

Thomas Alva Edison

Jedným z nich – historicky najviac produktívnych a najvýznamnejších patrí Thomas Alva Edison. Tomuto „otcovi“ elektriny patrí mu uznanie za vyše 1600 vynálezov, z ktorých bolo viac ako tisíc patentovaných a je zakladateľom najznámejšieho vedeckého časopisu Science (ktorý mimochodom poznáme dodnes), v deň jeho pohrebu boli na jeho počesť v USA zhasnuté všetky žiarovky, asi tušíte prečo.

Edison žiarovka

Edison to nie je len žiarovka a fonograf, aj keď ho má väčšina ľudí zafixovaných práve vďaka nim. Aj keď myšlienka, že žiarovku vynašiel práve on nezodpovedá skutočnosti, nakoľko žiarovka bola vynájdená už 50 rokov pred ním. V skutočnosti ju vylepšil, keď pomocou elektrickej energie a malého karbonizovaného vlákna a vákua vyrobiť zdroj svetla, ktorý bol dlhotrvajúci – v tom čase to bolo 13,5 hodiny neustáleho svietenia.

Edisonov fonograf bol prvým prístrojom, ktorý dokázal nahrávať a reprodukovať zvuk, dá sa povedať že bol priamy predchodca gramofónu.

Edison fonograf

Jeho ďalšími známymi vynálezmi sú:

Elektromer – prístroj na meranie množstva elektrickej energie ktoré prejde nejakou sústavou

Počítadlo hlasov – vynález, ktorý v tom čase úspešný nebol a americký kongres o neho záujem neprejavil. Tento vynález mal u Edisona jednoduchý pôvod, mal dojem, že ručné sčítavanie hlasov vo voľbách hlavne pri veľkých počtoch boli príliš zdĺhavou záležitosťou

Elektrické pero – ktoré prepichlo papier a zanechávalo po sebe trochu farby, dá sa povedať že išlo o predchodcu dnešných kopíriek. Zaujímavosťou tohto vynálezu je fakt, že na princípe tohto pera bola vyrobená prvá tetovacia pištoľ

Jeden z jeho najvýznamnejších objavov – akumulátor vznikol z jeho myšlienky, že autá by mali jazdiť na elektrinu, Edison totiž benzín príliš v obľube nemal

Konzervovanie potravín pomocou vákua – táto jeho myšlienka vznikla len vďaka jeho postrehu, keď si všimol že potraviny sa rýchlo kazia práve po kontakte so vzduchom

Cyklostyl – prístroj na rozmnožovanie písomnosti, dnešné kopírky

Dynamo – prístroj na výrobu elektrického prúdu

Kinematograf (filmovacia kamera)

Gramofónová platňa

Rubriky
Technika

Novinky v tradičnom kabáte

Drevo je jeden z najpríjemnejších materiálov. A dostať ho do bytu tak, aby zapadlo do interiéru a spríjemnilo ho, vyžaduje cit. Pritom jednou z úprav je jeho položenie na podlahu a tu sa naskytuje možnosť smrekových dosiek, ktoré nájdete pod názvom tatransky profil. Sú tým, čo spríjemní prostredie a zároveň ho ozdraví. Už samotný vzhľad a vôňa dreva navodia príjemné pocity a evokujú návrat k prírode. Dosky vám narežeme na príslušnú mieru a dovezieme až k vám domov. Tieto dosky tvoria jednoliaty celok pre akokoľvek veľké plochy. Dajú sa spájať a to vďaka systému pera a drážky. Nemusíte byť v tomto obore profesionálny pracovník, pretože aj tvorivý amatér si dokáže dobre poradiť.
Podlahy, steny, stropy.

Nielen na podlahu

Toto riešenie a využitie drevených dosiek sa hodí aj na obklady stien. A to nielen vo vnútorných priestoroch, ale aj z vonku. Stavba získa nádych klasických zrubov a stane sa útulným a atraktívnym miestom na bývanie. Je to návrat k tradícii, ktorá pretrváva už počas mnohých generácií a stále je rovnako žiadaným artiklom. Úprava dreva je prispôsobená prostrediu, v ktorom bude využívané:

Interiéry verzus exteriéry

Pevnosť a variabilitu zaisťuje spoj vytvorený perom a drážkou. Správnym náklonom jednej dosky a jej nasunutím na protichodný diel, vzniká skladačka podobná detskému legu. No nie tak doslova, ale skladanie väčšej plochy z jednotlivých kúskov vás čoskoro začne podobne baviť. Takže isto nájdete využitie nielen v rekreačných objektoch ale lákavé je aj v domoch a bytoch našich miest. Pri spomínanom použití v exteriéroch sa často máte šancu stretnúť s obkladmi vonkajších stien napríklad miest, pre posedenie s priateľmi. Pre takéto kútiky si len ťažko vieme predstaviť iný materiál ako je drevo. Veď práve ono navodí tú správnu atmosféru pre pohodu a odpočinok.