Rubriky
Bývanie

Byt alebo dom?

Čaká vás sťahovanie do nového? Či už ste študent alebo mladomanželia, určite pred vami stojí rozhodnutie. Byt či dom? Akú variantu si zvoliť? Jednoznačne vám nepovie nikto. Môžeme vám však priniesť krátky prehľad výhod a nevýhod, ktoré so sebou bývanie prináša. Tie by vám mohli pomôcť v neskoršom rozhodovaní.
Byt je určite cenovo dostupnejší ako dom. Cenou môže zamávať lokalita (byt v centre bude drahší ako ten v okrajovej časti), vybavenosť prípadne iné okolnosti. Podľa prieskumov veľa mladých ľudí vyberá túto možnosť. Ľahšie sa udržuje, občas umyť spoločné priestory. Výhodou je aj to, že napríklad na zateplenie sa obyvatelia skladajú, čiže čiastka, ktorú do tohto bývania je nepomerne menšia. Problémy za vás vyrieši domovník alebo dôverník, čím šetríte svoj čas a mnohokrát aj nervy.luxusní byty.jpg
 A aké sú zápory? Nie každý panelák má výťah, vyšliapať do piateho poschodia môže byť pre tých pohodlnejších z nás problém. Najpálčivejším problémom však býva nedostatok súkromia či už doma alebo v exteriéri. Steny bývajú často „papierové“ a práve tie môžu priniesť rôzne akustické chuťovky od susedky vyklepávajúcej rezne až po príliš náruživých susedov. Paneláky bývajú súčasťami sídlisk, kde má každý minimálne jedno okno do ulice, čo tiež nie je veľmi príjemné. Agentúry JPP tu majú raj. Musíte brať ohľad na susedov a nerušiť ich život a veľkou nevýhodou je centrálne kúrenie, čiže si nemôžete zakúriť kedykoľvek ak vám je zima.moderní dům.jpg
A čo dom? Nepochybne sa stane vaším rajom. Treba však počítať s tým, že problémy za vás nikto nevyrieši  a firmu na opravy budete musieť hľadať sami. I investície budú vyššie.
Na druhej strane máte možnosť kúrenia podľa svojho uváženia, väčšie súkromie aspoň v rámci domova a nemusíte brať ohľad na nikoho iného. Rovnako nemusíte byť svedkami známok života ostatných. Z dlhodobého hľadiska vie domček poslúžiť aj ako núdzové bývanie pre vaše deti.
Tak čo, rozhodnutí?

Rubriky
Bývanie

Predaj nehnuteľnosti

Predaj nehnuteľnosti, to je celá veda! A okrem toho prináša veľa stresu do života predávajúceho (a to aj ak predávate cez realitnú kanceláriu). Mnohí ľudia vedú debaty o tom, v akom stave by mal predávaný dom či byt byť pri obhliadkach a eventuálnom predaji. Zariadený, nezariadený…? Poďme sa na to spolu pozrieť v tomto článku. Samozrejme, mali by ste sa poradiť aj s realitným maklérom o ďalšom postupe. My vám však predostrieme fakty, ktoré môžu zjednodušiť vaše rozhodovanie sa.podpis zmluvy.jpg
Začneme obývanou nehnuteľnosťou. Jej výhodou je, že budí na prvý pohľad lepší dojem. Vďaka tomu, že je priestor plne zariadený má potenciálny kupca možnosť vidieť dispozíciu jednoduchšie. Teda, predpokladáme, že váš kupca nie je špičkový interiérový dizajnér. Má navyše istotu, že domácnosť nie je zničená predchádzajúcimi nájomníkmi, s ktorými sa často stretne.
Nevýhodami sú eventuálne nevhodné zariadenie, napríklad veľmi tmavý nábytok v malej izbe nepôsobí vôbec vzdušne a opticky ju zmenšuje. Ak sú navyše nájomníci „jednou nohou vysťahovaní“, škatule môžu zavadzať a kaziť prvý dojem.
A čo neobývaný, teda vyprataný domov? Jeho nevýhodou pre predávajúceho sú možné náklady spojené s úpravami drobných chýb či nedostatkov. Okrem toho je takýto prázdny dom často objektom vandalov a poškodenia od bývalých nájomcov sú vidieť viac. Vytráca sa tu atmosféra rodinného krbu a niektorí kupci môžu mať pocit, že na nich tlačíte s kúpou.dom s tabuľkou „predané“.jpg
Veľkou výhodou však je, že takéto domácnosti sú uprednostňované realitnými maklérmi a zvyknú byť ponúkané ako prvé. Navyše, kupec si vie ľahšie predstaviť dispozičné riešenia ako pri dome či byte so zariadením. Prehliadku môžete uskutočniť kedykoľvek i neplánovane a nehnuteľnosť vyzerá pre neskúsené oko priestornejšie.
Samozrejme, ide len o jeden z faktorov, ktorý predáva. Podstatné sú tiež cena, lokalita, stav nehnuteľnosti, dostupnosť mestskej hromadnej dopravy a iné.

Rubriky
Bývanie

Susedia

Ako mladá rodinka sme sa prisťahovali do zabehnutého obytného bloku. Boli sme radi, že sme získali byt v staršej časti mesta. V lone zelene a predsa iba kúsok od centra mesta.
Pred sťahovaním si byt vyžadoval niekoľko úprav. Začali sme s prerábaním . Snažili sme sa začať s prácami po ôsmej hodine rannej a končili sme pred šestnástou hodinou.bytovka.jpg
Pre úplnosť dodávam, že sa nejednalo o

  • murárske práce  sprevádzané hlukom
  • inštalatérske práce spojené s výmenou potrubí a vedení
  • podlahárske práce spojené s búchaním a vŕtaním

 Išlo iba o maliarske práce a vŕtanie  do panelu pre skrutky na zavesenie políc.

  • Prvý deň práce prebiehali ako mali.
  • Druhý deň okolo desiatej hodiny sa ale ozval zvonček na dverách.

 
Mladá mamička nás prosila, aby sme nič nerobili, lebo jej synček ide teraz spať. Vyhoveli sme jej a na hodinku sme urobili plateným robotníkom desiatu.
Krátko po pol dvanástej sa ozval zvonček zasa. Tá istá mamička nás prišla upozorniť, že jej synček iba teraz zaspal tak aby sme ho nerušili. Vysvetlili sme jej, že všetko čo sme pre ňu mohli urobiť, sme už urobili a teda, že  budeme pokračovať v práci.
Nedala sa odbiť a po chvíľke prišla opäť. Máte povolenie ? Ktosi jej asi poradil sa nás opýtať.pekáč buchet.jpg
Oznámili sme jej, že veru máme a že jeho kópia visí na nástenke na prízemí spolu s našou prosbou o zhovievavosť pre úprave nášho bytu, ktorá je určená susedom.
Nespokojne odkráčala o dve poschodia vyššie. Po hodinke zvonček na dverách opäť zvoní !
Nahnevaní sme vybehli k dverám a prudko sme ich otvorili. Na naše počudovanie  za dverami stála staršia útla pani s táckou plnou čerstvo upečených buchiet. Zaiste nemáme ani čas sa poriadne najesť, skonštatovala a strčila nám do ruky buchty.
Nechápavo sme sa pozerali na seba aj na ňu. Veď sme susedia- musíme si pomáhať a chápať jeden druhého, povedala pomaličky držiac sa zábradlia schádzala do bytu pod nami.

Rubriky
Bývanie

Mať viac detí je radosť

Vysnívali ste si veľkú rodinu? Máte však obavy z priestoru, aby každé z detí malo svoje miesto a ich detská izba bola príjemnou súčasnosťou i minulosťou?
Detská izba je asi ten najkrajší interiér každého bytu i domu. Je to priestor, odkiaľ sa šíri detský smiech, vystrájajú sa rôzne huncútstva, poskytuje sa deťom vhodné útočište pre denný odpočinok aj nočný spánok.
Pri raste vašich detí preto nemôžu chýbať ani poschodové postele.

postele

Obľúbený kus nábytku, ktorý rieši mnohé

Najskôr je to priestor.

Izba pre dvoch, či troch súrodencov nie je nafukovacia, ale tento jediný kus nábytku nafukovací je. Získate totiž dve lôžka, ktoré sú na prvý pohľad viditeľné a tretie môže byť skryté, ak si vyberiete kombinovanú verziu. A i cez takýto počet lôžok zaberie iba jednu stranu detskej izby. Do zostávajúceho voľného priestoru sa tým pádom vmestia písacie stoly, skrine, poličky a ostatné prvky podľa veku vašich detí.

Len pre praktické porovnanie, ak by ste namiesto poschodovej postele vybrali dve až tri lôžka jednoduché, tak by ste zabrali väčšinu miesta detskej izby a ostatné prvky by ste boli nútení oželieť. A to by bola veľká škoda, pretože detská izba by bola ochudobnená a vaše deti by nemali všetko, čo potrebujú pohromade.

postel

Môžete získať aj ďalšie úložné priestory.

Moderné varianty poschodových postelí okrem výsuvného lôžka ponúkajú aj úložné priestory.
Tých v žiadnom byte ani v dome nie je dosť, a tak uvítate vhodné umiestenie lôžkovín, aby cez deň na ne nepadal prach a slúžili potom čisté na nočné spanie. Tento priestor však môžete využiť i na uloženie oblečenia podľa sezóny, aby sa zbytočne neprehadzovalo v skriniach alebo na hračky, ktoré sa už nevmestia do poličiek, skriniek a boxov.

Kto by to bol povedal, že jedno lôžko ponúka toľko skvelých možností?

Rubriky
Bývanie

Poschodová posteľ z pohľadu do budúcnosti

V prvom rade by ste ale mali myslieť na bezpečnosť. Odborníci často upozorňujú, že poschodove postele nie sú vhodné pre deti do šiestich rokov veku. Takto malé deti majú totiž veľmi hlboký spánok a pri prebudení môžu byť dezorientované a mohlo by tak dôjsť k úrazu.

Vôbec najdôležitejším kritériom pri výbere by mal byť materiál a konštrukcia.Hlavná je stabilita a pevnosť. Klasikou je borovica či smrek, ale veľmi často už zákazníci volia aj kovové konštrukcie. Odborníci sa zhodujú opäť na tradičnom materiálu a tým je drevo. Alebo môžete zvoliť kombináciu od oboch.
U detí do zhruba 12 rokov veku je nutné, aby rohy a ďalšie vyčnievajúce časti boli zaoblené. Prístup hore musí byť bezpečný, ak nie je potreba rovného rebríka, vyberte radšej posteľ, ktorej rebrík je šikmý. Rozhodne nesmejú chýbať bočnice a zábrany, ktoré zamedzia prípadnému pádu z výšky.
Tak si to zhrnieme:
· Zábrany musia byť napevno usadené, aby išli uvoľniť len pomocou náradia.
· Zábrany musia ďalej minimálne o 26 cm prevyšovať plochu na ležanie.
· Rebrík musí umožniť vsunúť chodidlo do hĺbky minimálne 9 cm.
· Rebrík by mal byť široký aspoň 30 cm.

Poschodová posteľ z pohľadu do budúcnosti

Mali by ste brať do úvahy, že so zvyšujúcim sa vekom detí, budú stúpať aj ich nároky na úložné priestory. U spodného lôžka teda môžu byť výsuvné šuplíky, kde môžete dávať veci, ktoré sa používajú len výnimočne. Vyberajte neutrálny kus nábytku, ktorý tu môžete používať dlhé roky. Tejto voľby by sa mali týkať aj rozmery lôžka. Najideálnejšie sú rozmery 90 x 200 cm.
Matrac vyberajte u odborného predajcu, ktorá má punc kvality. Ideálna je zdravotná typ matraca, ktorý telu poskytne tú správnu oporu. Kvalitná rovná sa zónová, tá má rôzne stupne tvrdosti primerané konkrétnym častiam tela. Môžete si ju na predajni aj vyskúšať.
Správny výber síce nie je ľahká, ale určite si s tým nakoniec poradíte. Alebo si ju môžete nechať vyrobiť na mieru.