Rubriky
Bývanie

Byt alebo dom?

Čaká vás sťahovanie do nového? Či už ste študent alebo mladomanželia, určite pred vami stojí rozhodnutie. Byt či dom? Akú variantu si zvoliť? Jednoznačne vám nepovie nikto. Môžeme vám však priniesť krátky prehľad výhod a nevýhod, ktoré so sebou bývanie prináša. Tie by vám mohli pomôcť v neskoršom rozhodovaní.
Byt je určite cenovo dostupnejší ako dom. Cenou môže zamávať lokalita (byt v centre bude drahší ako ten v okrajovej časti), vybavenosť prípadne iné okolnosti. Podľa prieskumov veľa mladých ľudí vyberá túto možnosť. Ľahšie sa udržuje, občas umyť spoločné priestory. Výhodou je aj to, že napríklad na zateplenie sa obyvatelia skladajú, čiže čiastka, ktorú do tohto bývania je nepomerne menšia. Problémy za vás vyrieši domovník alebo dôverník, čím šetríte svoj čas a mnohokrát aj nervy.luxusní byty.jpg
 A aké sú zápory? Nie každý panelák má výťah, vyšliapať do piateho poschodia môže byť pre tých pohodlnejších z nás problém. Najpálčivejším problémom však býva nedostatok súkromia či už doma alebo v exteriéri. Steny bývajú často „papierové“ a práve tie môžu priniesť rôzne akustické chuťovky od susedky vyklepávajúcej rezne až po príliš náruživých susedov. Paneláky bývajú súčasťami sídlisk, kde má každý minimálne jedno okno do ulice, čo tiež nie je veľmi príjemné. Agentúry JPP tu majú raj. Musíte brať ohľad na susedov a nerušiť ich život a veľkou nevýhodou je centrálne kúrenie, čiže si nemôžete zakúriť kedykoľvek ak vám je zima.moderní dům.jpg
A čo dom? Nepochybne sa stane vaším rajom. Treba však počítať s tým, že problémy za vás nikto nevyrieši  a firmu na opravy budete musieť hľadať sami. I investície budú vyššie.
Na druhej strane máte možnosť kúrenia podľa svojho uváženia, väčšie súkromie aspoň v rámci domova a nemusíte brať ohľad na nikoho iného. Rovnako nemusíte byť svedkami známok života ostatných. Z dlhodobého hľadiska vie domček poslúžiť aj ako núdzové bývanie pre vaše deti.
Tak čo, rozhodnutí?