Ako sa staráme o pokožku novorodenca?

Na začiatok treba povedať, že pokožka malého dieťaťa je obzvlášť jemná a citlivá, je oveľa viac náchylná na podráždenia. Preto celková starostlivosť o pokožku novorodenca musí byť dôkladná a pravidelná predovšetkým pri kúpaní a pri prebaľovaní. Novopečený rodičia sa môžu zľaknúť, ale všetko je len o zvyku a neskôr sa pousmejete, že aké je to jednoduché. Myslite na to, že sa netreba báť a každodennou rutinou predídete prípadným zapareniam či vyrážkam.

novorozenec.jpg

Samotné prebaľovanie predstavuje svojim spôsobom zdĺhavý proces, ale za pár dní to už nebude horor a vy si zvyknete váš poklad správne uchytiť, dokonca si privyknete aj na zápach stolice. Je dobré sa naučiť dieťa v prípade potreby umývať pod tečúcou vodou, voda je vždy lepšia ako vlhčené obrúsky hlavne keď dieťatko vykoná veľkú stolicu. Naučte sa postupy, ktoré vám najlepšie idú od ruky a nezabúdajte na preventívne používanie púdru a krému na zadoček. Neprebaľujte po každej malej potrebe, plienky sú prispôsobené a absorbujú viacej tekutiny a nepretečú. Ale je dobré si všímať kedy sa dieťa pokaká a naučiť sa ho čo najskôr prebaliť, lebo stolica býva niekedy až moc agresivna voči pokožke dieťatka a potom je to aj pre neho bolestivé.

Takou väčšou výzvou v prvých týždňoch je ošetrovanie pupka vašej ratolesti. Znie to hrozivo, ale aj na toto si zvyknete. Pri pravidelnom potieraní pomocou vatovej tyčinky a liehu z lekárne sa pupček dá do poriadku naozaj za niekoľko dní. Najlepšie si zaradiť ošetrovanie k rutine prebaľovania a tak na to nezabudnete. K lekárovi choďte ak zacítite z rany nepríjemný zápach alebo hnis!

batole.jpg

Na celkové ošetrovanie a umývanie pokožky treba myslieť aj pri kúpaní.Kúpať netreba dlhšie ako desať minút. Malé deti nepotrebujú žiadne zvláštne hygienické potreby, najlepšia je čistá voda a prípadne mydlo. S kozmetikou to naozaj nemusíme preháňať a každodenné kúpanie tiež nie je nutné. Stavte na overený olejček z vášho detstva a doprajte dieťatku masáž celého tela, ktorú nadovšetko miluje. Doprajte mu pravidelnú vašu pozornosť a blízkosť a venujte sa mu. Nepotrebuje mať najdrahšiu kozmetiku ani každú jednu novinku vo svete hračiek, ale potrebuje lásku rodičov a blízkosť mami.