AKO SI VYBRAŤ TÚ SPRÁVNU BATOŽINU


Veľkosť kufra
Pred samotným výberom nového kufra si musíte položiť otázku, aké množstvo oblečenia na dovolenku vlastne potrebujete. Ďalšími dôležitými faktormi pri výbere správnej veľkosti kufra je dĺžka pobytu a vo veľkej miere je dôležitý aj spôsob cestovania. Na dlhú rodinnú dovolenku s vyberte veľký, aspoň 60l kufor, na krátku dovolenku by mala stačiť aj príručná batožina. Nezabudnite, ak aspoň časť vašej cesty za dobrodružstvom bude letecky, ešte pred samotným letom si zistíte podmienky konkrétnej leteckej spoločnosti týkajúce sa príručnej a podanej batožiny. Každá spoločnosť má totiž vlastné predpisy týkajúce sa rozmerov príručnej batožiny (batožina, ktorú má cestujúci po celý čas pri sebe ako na letisku tak i v samotnom lietadle) a v prípade prekročenia váhového limitu podanej batožiny (druh batožiny, ktorú cestujúci odovzdáva pri check-in a je umiestnená v batožinovom priestore lietadla) môžu byť poplatky veľmi vysoké.

pouzdro

Mäkký alebo tvrdý?
Z moderných kufrov máte na výber textilné a tzv. škrupinové, ktoré sú vyrobené z plastu alebo hliníka. Textilné kufre sú veľmi populárne. Sú ľahké, majú rôzne vnútorné a vonkajšie vrecká, väčšina sa dá pomocou zipsov rýchlo zväčšiť. Ich nevýhodou je, že poskytujú minimálnu ochranu obsahu kufra, ale na dovolenku autom poslúžia veľmi dobre. Naproti tomu škrupinové kufre veľmi dobré chránia aj krehké predmety v batožine, čo oceníte hlavne ak často lietate, sú nepremokavé a ľahko sa dajú umyť. Nevýhodou je ich vyššia cena.

kufry

Kolieska a ešte viac koliesok
Ten správny kufor musí mať samozrejme kolieska. Najbežnejšie kufre sú tie s dvoma kolieskami, tzv. upright batožina. Ľahko sa s nimi prekonávajú bežné prekážky ako sú obrubníky, chodníky a schody. Kufor však môžete za sebou len ťahať a sú málo stabilné. Kufre so štyrmi kolieskami voláme aj spinnery. Ich kolieska sú otočné o 360° čím sa zabezpečí ich vynikajúca stabilita a kufor určite nespadne ak ho postavíte na zem. Ovládateľnosť je tiež vynikajúca, ale sú vhodné skôr  na rovný povrch bez väčších prekážok. Pri výbere toho správneho kufra sa zamerajte aj na kvalitu koliesok. Tie by mali byť väčšie a gumené s kovovými ložiskami pre tichý a hladký chod. Nemenej dôležitá je aj ľahko vysúvateľná rukoväť s viacerými polohami, sťahovacie popruhy a praktické sú aj polstrované postranné madlá.

kufr

A nezabudnite, že kufre nemusia byť len čierne. Ak investujete do výrazného farebného kúsku, určite ho v záplave čiernych kufrov na letiskovom páse nájdete aj bez menovky.