Čo je v Thajsku a Ázii naozaj nebezpečné a čo nie

Všeobecne platí, že pre mňa je hrozná téma číslo jedna práve Hady a stále nemôžem s istotou povedať, že by ste sa nemali báť hadov v Ázii. Určite stojí za to držať sa od nich. Počas piatich rokov môjho života v Ázii som nikdy nenarazil alebo dokonca nebol napadnutý hadmi (ako moji priatelia), aj keď stále prechádzam cez všetky druhy opustených miest a džunglí. Raz som sa stretol s hadom v džungli a raz sa had plazil do domu, kde som žil. Ukázalo sa, že všetko nie je tak hrozné, ako sa zdalo … Hlavné veci, ktoré by ste mali vedieť o hadoch v Ázii:

pole

  • Had neútočí ako prvý, ale uštipne pre sebaobranu, takže na neho jednoducho nepotrebujete útočiť . Ak sa plazia do domu, stačí otvoriť dvere a dať mu čas na odchod.
  • Jedovaté hady majú spravidla úzke a zvislé čiarky, zatiaľ čo jedovaté hady majú okrúhle. Existujú však zákerné výnimky: jedovatá čierna mamba, kobra, koralový had.
  • Jedovaté hady majú často veľmi jasnú farbu. Opäť existujú výnimky z tohto pravidla. Preto je lepšie myslieť na všetky hady, ktoré sú jedovaté a držať sa od nich.

Škorpióny
Stretol som sa s nimi niekoľkokrát. Väčšinou neškodne prejdú cez cestu alebo idú niekde v kríkoch. Skus škorpióna je bolestivý, ale neškodný pre väčšinu ľudí. Hoci oficiálne možné príznaky po uhryznutí (každý organizmus trpí svojím spôsobom): edém, slabosť, závraty, kŕče, tachykardia. Všeobecne platí, že po uhryznutí, je lepšie poradiť sa s lekárom. 
Cunami
Cunami v Thajsku a ázijských krajinách je možné, ale nie všade. V Thajsku sú nebezpečné miesta: Khao Lak, Phuket, vo všeobecnosti pobrežie Andamanského mora. V iných ázijských krajinách môžu cunami postihnúť niektoré pobrežia Indonézie (Bali), Filipíny. Tsunami nie je možné  na brehoch Siamského zálivu (Samui, Pattaya, Koh Chang, HuaHin, atď.). Zažil som vážne záplavy v Ázii dvakrát: na Samui a v Bangkoku. Ukazuje sa však, že omnoho viac paniky sa vyskytuje mimo povodní: v médiách iných krajín.

budovy

Terorizmus
Strach a panika sú to, čo od nás teroristi očakávajú. Na čo sa robia teroristické činy? Ak by takáto reakcia neexistovala, terorizmus by stratil všetok význam. Zomrieť v teroristickom čine je menej pravdepodobné, ako zomrieť pri havárii lietadla. To znamená, že pravdepodobnosť je extrémne zanedbateľná. V ázijských krajinách sa takéto veci nestávajú príliš často a ich úmrtnosť je oveľa nižšia ako na iných miestach.