Buďme ženami

Byť ženou v dnešnej dobe znamená byť ROVNOPRÁVNOU mužovi. Vďakabohu. S tak ťažko vybojovanou rovnoprávnosťou sa stala ale aj taká vec, že očakávania sa na nás začali valiť zo všetkých strán viac, ako kedykoľvek predtým. Už nemáme byť iba ŽENAMI, ale rovnako musíme držať krok aj s MUŽMI. Takže nám pribudli ďalšie zodpovednosti. A mužom stačí, že zostali  … mužmi.  

náklonost

Potláčame v sebe ŽENSKOSŤ. Jednoducho ju popri povinnostiach, nekonečných zodpovednostiach a časových stresoch NESTÍHAME. Je jednoduchšie byť strojom na peniaze v pohodlnej obuvi, ako v nežných topánočkách. Je lepšie sa ponáhľať pre deti do školy v nohaviciach ako v rozviatych kvetovaných šatočkách. A kto by si neušetril ranný čas úpravou svojich krásnych dlhých vlasov, keď trvá iba 25 sekúnd dať si ich do gumičky?  

Asi chápete, že nemám na mysli, iba topánky, šaty a vlasy, že?
My sa chceme láskyplne a pokojne o všetkých postarať, vytvoriť teplý domov, oázu naberania nových síl. A áno, popritom aj prispieť do rodinného rozpočtu. Ale chceme zároveň aj v pokoji zostať aj doma, keď ochorejú deti a nechať na mužovi, aby sa o nás postaral. Nechceme riešiť dilemu, či pracovať nadčasy, alebo sedieť pri spoločnej večeri s rodinou.
Nechceme sa stále ponáhľať s bremenami väčšími ako unesenú naše ženské plecia. Hlboko vnútri nás je pokoj, pokora, sila, odvaha, láskavosť, nežnosť. Muži sú od prírody draví, potrebujú byť v popredí, viditeľní, podávať výkony.  A my ich za to milujeme, obdivujeme. Ale my ŽENY nepotrebujeme súperiť, niekomu niečo dokazovať, stáť na najviditeľnejšom mieste v prvom rade.

Viem, že to takto necítime teraz úplne všetky. Máme to v sebe potlačené,  naučené –  skúsenosťami, okolnosťami, dlhými rokmi. Je to pochopiteľné. Ale neznamená to, že sme dokázali zmeniť našu VNÚTORNÚ PODSTATU. Ak na krátke chvíľočky v našich životoch cítime, že niečo nie je v poriadku, že niečo nesedí, že niečo s nami neladí – tak to sú tie okamihy, keď sa v nás ozýva ŽENA.

nevěsta

Nemusí to tak byť. Nevzdávajme sa svojej rovnoprávnosti, ale nepripravujme svet o ŽENY. Buďme starostlivé, nežné, láskavé, milujúce, schopné, odvážne, obetavé, ale nechajme mužom preberať zodpovednosť za ulovenie mamuta. Chápeme sa? Čím viac budeme ženami, tým viac budú môcť byť správnymi mužmi. Lebo našou prílišnou snahou, sme im z ich mužnosti veľký kus ukrojili, nemyslíte? A verte mi, muži budú na seba právom hrdí, ako sa o nás dokázali postarať.