Obrovská multiplatforma od Microsoftu- Skvelý nápad, no plán brzdia nečakané komplikácie

Microsoft má jeden obrovský plán a všetko nasvedčuje tomu, že ho aj plní. Chce vytvoriť jednu veľkú platformu pod svojou značkou, na ktorej bežný užívateľ nájde všetko pod jednou strechou. Aplikácie, softvér, aj videohry.
Pod strechou takejto platformy sa vytvorí možnosť vývojárom prispieť svojimi výrobkami a to je ten hlavný základ. Výrobky v podobe programov či hier sa už potom len upravia na konkrétnu verziu podľa toho, či pôjde o produkt na mobil, počítač.

logo

• Z toho teda vyplýva, že jeden program či videohra môže byť publikovaná nie na jedno, ale hneď na viacero zariadení a systémov, ktoré sú pod značkou Microsoftu.

aplikace

Vravím o platforme s názvom Universal Windows Platform. V praxi to potom bude vyzerať i tak, že obchod Microsoftu už nebude ponúkať iba akýsi základný softvér, ale bude to obchod aj s obrovským výberom aplikácií a videohier, ktoré v dnešnej dobe „idú na dračku“. Hlavne videohry nie sú lacný špáz, na tomto nápade si môže Microsoft pekne privyrobiť už k beztak nesčítateľne vysokým ziskom. Aplikácie a hry samozrejme vytvoria konkrétne, jednotlivé a nezávislé známe i menej známe štúdiá tvorcov ale s tým, že ak vyrobené hry či aplikácia budú kompatibilné s OS Windows alebo konzolou Xbox, tak ich pridajú na na zoznam tejto multiplatformy spadajúcej pod Microsoft, ktorá ich následne ponúkne širokej verejnosti využívacej zariadenia s operačným systémom Windows alebo konzolu Xbox. Výrobca aplikácie či videohry tak podstatne zvýši svoju šancu predaja a Microsoft si na oplátku nechá 30 % z každého predaného produktu.

windows

Nápad a podstata je skvelá, no opäť je to pekné na papieri a ťažšie sa to realizuje. Myslím to tak, že sme sa žiaľ nedávno mohli presvedčiť o tom, ako dopadol Windows pre mobilné zariadenia. Prichádzala vlna kritiky a teda dnes málokto využíva v mobilnom zariadení práve Windows. Nedávno zasa počúvame prípady, ako tvorcovia videohier vytvorili skvelý produkt, no „menšie“ úpravy Microsoftu kvôli spomenutej platforme, tak hre viditeľne zobrali na kvalite. Hra by napríklad v pôvodnej podobe vyzerala super, no ak ju Microsoft upravil /podľa seba/ pre hranie na počítači /s OS Windows/ alebo dokonca aj na Xbox One, údajne tvorcovi a jeho produktu viditeľne ubral na kvalite.