Okuliare ako šité na mieru

Či už sa jedná o dioptrické alebo slnečné okuliare, vzhľadu človeka môžu prispieť, ale aj uškodiť. Ponúkame ti krátky a prehľadný návod, ako využiť nosenie okuliarov vo svoj prospech.

V prvom rade je potrebné zaradiť svoj typ tváre do jedného zo základných tvarov. Ak má tvoja tvár zaoblené kontúry, môže mať tvar oválu, kruhu, srdca alebo hrušky. Pokiaľ máš skôr hranaté kontúry, tvoja tvár bude mať tvar obdĺžnika, štvorca alebo kosoštvorca. Pred zrkadlom to zistíš najľahšie.

V prípade, že si sa zaradila k oválu, máš obrovské šťastie. Tvoj typ tváre je totiž najideálnejší a budú ti svedčať takmer všetky okuliare. Najlepšie však urobíš, ak siahneš po okuliaroch, ktorých rám bude širší ako tvoja tvár, napríklad okuliare typu mačacie oči.
atraktivní žena ve slunečních brýlích
Ľudia s kruhovým typom tváre budú chcieť svoju tvár opticky predĺžiť a zúžiť, čo dokážu pomocou vysoko umiestnených rúčok a svetlého premostenia nad nosom. Okuliare by mali mať zjemnené hrany a jemne oválny tvar. Okrúhlym okuliarom sa treba z diaľky vyhýbať!

Obdĺžnikové okuliare s výraznejším spodkom a nízko posadenými rúčkami ti budú sedieť, ak máš tvár typu srdca.

Tvar hruškysi vyžaduje okuliare bez spodného rámu a výrazný vrchný rám. Nízko umiestnené rúčky pritiahnu pozornosť k tvojej brade.
Ak máš obdĺžnikový typ tváre, pristanú ti tmavé alebo hranaté okuliare s nízko umiestnenými rúčkami, ktoré ti opticky skrátia tvár.
módní sluneční brýle
Pre štvorcové tváre sa odporúča nosiť úzke oválne alebo obdĺžnikové okuliare s vysoko posadenými rúčkami. Farebné, vzorované alebo kontrastné vertikálne strany rámu dodajú tvári ilúziu dĺžky. Pre zúženie tváre je vhodné svetlé premostenie.

Pri kosoštvorcovom type tváre hrá dôležitú úlohu v spojitosti s okuliarmi aj účes. Ak nosíš v čele ofinu, potrebuješ okuliare, ktoré sú plné iba na spodku. Naopak, ak si nositeľkou mikáda, pristanú ti okuliare s rozšírenou vrchnou časťou. Pri iných účesoch je dobré vyskúšať okuliare v leteckom štýle, ktoré ti opticky rozšíria čelo aj bradu. Určite sa vyhni okuliarom so vzorovanými rúčkami!
sluneční brýle výběr
Na záver si ešte prečítaj zopár všeobecných rád, ktoré sa ti pri výbere nových okuliarov budú určite hodiť:
· Tvoje oči by sa mali nachádzať uprostred šošoviek
· Vrchná časť rámu by nemala presahovať obočie
· Plnším postavám pristanú hrubšie rámy.
· Užším postavám pristanú jemné rámy alebo okuliare bez rámov (kontrast by totiž zveličil danú postavu).