Byt či rodinný dom?

Ak ste slobodný a túžite po samostatnosti, určite si vyberte byt niekde v centre mesta, náklady naň sú síce vysoké ale určite má viac výhod ako nevýhod. Ak ste mladý človek bez záväzkov, určite chcete chodiť na rôzne párty, či len tak na kávičky s priateľmi. V byte, ktorý sa nachádza v meste máte mnoho možností ako sa dostať do centra. Či už peši, pokiaľ nájdete byt dostatočne blízko, alebo taxíkom či mestskou hromadnou dopravou. Toto je najväčšia výhoda bývania v byte, ktorý je priamo v meste.

rodinný dům

Avšak všetko má svoje nevýhody. V byte sa niektorý ľudia môžu cítiť stiesnene, predsa len v ňom nie je toľko miesta ako v dome, no stále platí, že pre nezadaného človeka, ktorý žije sám, je to najlepšou voľbou. Ďalšou nevýhodou sú susedia, určite už mnohý z vás počuli o tom ako sa vaši známy sťažujú na svojich susedov, ktorí neustále robia hluk, porušujú nočný kľud alebo začnú vŕtať v skorú rannú hodinu cez víkend, keď sa ostatný ľudia chcú vyspať.

No v prípade ak ste už zadaný a máte aj nejaké deti, vtedy je najlepšou voľbou rodinný dom niekde na vidieku či na okraji mesta. Každý chce pre svoje deti len to najlepšie, a rodinný dom kde sa môžu vaše deti hrať na čerstvom vzduchu, je najviac čo pre svoje deti môžete spraviť. Taktiež v oblasti kde sú len rodinné domy, nie sú príliš frekventované cesty a vy sa o svoje deti nemusíte až tak báť. Pozitívom v dome je aj veľa miesta, v dome môžu mať vaše deti samostatné izby, kdežto v byte by sa museli o izbu deliť. Nevýhodou môže byť dostupnosť do mesta či do práce. Ak máte rodinný domček na dedine či na okraji mesta, poznáte to, že tam mnoho autobusov nechodí a vlaková stanica je vzdialená aj niekoľko desiatok minút chôdze. Vtedy sa z vás môže stať rodinný taxikár, ktorý musí chodiť do práce, viesť deti do školy, na krúžky, za kamarátmi a podobne.

panelák

Ak sa stále neviete rozhodnúť čo je pre vás najlepšie, odporúčame vám spraviť si váš osobný zoznam pre a proti, taktiež si spíšte vaše finančné prostriedky a preferovanú oblasť kde by ste chceli bývať, takto zúžite ponuky, ktoré by vám mohli vyhovovať.