Vyrobte si vlastné a voňavé sviečky

Sviečky dokážu dotvoriť krásnu atmosféru domova. Hodia sa do obývačky, spálne, alebo kuchyne a je pritom jedno, či sú zapálené,  alebo slúžia len ako dekorácia. Pripraviť si môžete aj romantický kúpeľ iba za svetla sviečok. Obohatia každý jeden sviatok, najmä Vianoce a nemali by chýbať taktiež na žiadnej rodinnej oslave. Okrem krásnych svetelných efektov, vonné sviečky taktiež rozvoňajú celý priestor, v ktorom sa nachádzajú. Ak chcete kúsky presne podľa vašich predstáv, vyrobte si ich sami.

svíčky
 
Výroba vlastnej sviečky je veľmi jednoduchá. Základom je vosk, alebo gél určený na tieto účely. Oba komponenty zakúpite v kreatívnych potrebách. Môžete si vybrať priehľadné, alebo farebné materiály. Ak však vopred neviete, ako presne by mala sviečka vyzerať, existujú aj farby, ktorými môžete bezfarebný vosk dodatočne zafarbiť.
 
 
TIP
Ak máte veľa starých sviečok, môžete na výrobu nových využiť aj vosk z nich. Postup prípravy bude rovnaký, ako pri kupovaných materiáloch.
 
 
Ďalej budete potrebovať knôt s plieškom na upevnenie, pohár, do ktorého budete sviečku vyrábať a vami zvolené koreniny, alebo ovocie. Použiť môžete aj bylinky a kvety. Všetky materiály by mali byť poriadne vysušené, aby ich horúci vosk nepoškodil. Tak by vám vznikla sviečka so zvädnutými rastlinkami, alebo ovocím.
 
bílé svíčky

TIP
Do vosku, či gélu môžete zaliať čokoľvek. O prenikavú vôňu sa postarajú najmä koreniny. Použiť môžete celé klinčeky, škoricu, badián, čierne korenia, alebo koriadner. Výber záleží iba na tom, aké vône preferujete.
 
Vosk si necháme roztopiť vo vodnom kúpeli. V hrnci na sporáku necháme zovrieť malé množstvo vody a na jeho vrch položíme kovovú, alebo sklenenú misku. Vosk vložíme do nej a miešame až kým sa úplne neroztopí. Rovnako postupujeme aj v prípade gélu.
 
Knôt s plieškom si prilepíme na dno skleneného pohára a vložíme suroviny, ktoré chceme. Následne ich zalejeme voskom tak, aby siahal len tesne nad nich. Počkáme kým vychladne a takto, po jednotlivých vrstvách, pokračujeme až kým nenaplníme pohár po okraj.
 
TIP
Pohár môžete hneď na začiatku celý zaplniť sušeným materiálom a zaliať naraz. Takto vám nevzniknú jednotlivé uhladené vrstvy, ale všetky suroviny sa premiešajú. Tuhnutie bude trvať o čosi dlhšie.