Vysnívaná dovolenka na východnom Slovensku

Zahraniční návštevníci uprednostňujú Tatry pre ich obrovskú rozmanitosť ponuky. Na najvyššom rebríčku je jednoznačne turistika. Na svoje si prídu i tí najnáročnejší. Veľa zážitkov poskytujú náučné chodníky, jedinečná fauna a flóra, horské plesá a oká. Nezabudnuteľné spomienky v nás zanechá Veľké Hincovo pleso, Štrbské pleso, Popradské pleso ale čarovné sú aj malé plieska.
hrad kežmarok
Keď už naše nohy zbrázdia kamenný terén chodníkov našich veľhôr, nenechajme si ujsť príležitosť navštíviť i okolie. Milovníci histórie si prídu na svoje v neďalekom Kežmarku, Spišskej Sobote a v Poprade.
Kežmarok zaujme evanjelickým kostolom Svätej Trojice, na stavbu ktorého nebol použitý ani jeden klinec. Túto raritu zapísalo UNESCO do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva.
Kežmarský hradje najzachovalejším spišským hradom. Jeho krásny interiér slúži v súčasnosti ako mestské múzeum.

Raritná je i najväčšia školská knižnica, ktorá sídli v budove evanjelického lýcea.
spišský hrad na Slovensku
V Spišskej Sobote si nenechajte ujsť kostol sv. Juraja z 13. storočia, kde môžete uvidieť unikátne dielo majstra Pavla z Levoče – Posledná večera.
Iba na skok je to do Popradu – upúta dominantou námestia svätého Egídia – kostolom z 13. storočia. Zaujme vás určite i expozícia Podtatranského múzea.

Turistické strediská s vynikajúcimi ubytovacími službami ponúka oblasť Starý Smokovec, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica a Ždiar. Z ponuky na celodenný výlet do širšieho okolia si môžu návštevníci zvoliť Nízke Tatry či národný park Pieniny. Pieninský národný park je svojou rozlohou najmenším národným parkom na území Slovenska nachádzajúci sa v okresoch Kežmarok a Stará Ľubovňa., Slovenský raj je vhodným miestom na pešiu turistiku a tiež cykloturistiku. Nachádza sa tu 11 národných prírodných rezervácií, 8 prírodných rezervácií a okolo 350 jaskýň, z ktorých Dobšinská ľadová jaskyňa je od roku 2000 zapísaná do svetového dedičstva UNESCO.
krápníky v jeskyni
Pokračujeme na našich potulkách doLevoče – neobíďte Chrám svätého Jakuba – tu sa nachádza najvyšší drevený gotický oltár na svete. A na záver zamierime na Spišský hrad – je považovaný za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy. Hrad má svoju bohatú históriu, s ktorou vás zoznámia turistickí sprievodcovia. Hrad poskytuje prekrásny výhľad na široké okolie. Je vystavaný v prekrásnom prírodnom prostredí.
Na záver – čerešnička na torte – jaskyne. Najviac navštevovaná jaskyňa na Slovensku je Belianska jaskyňa. Turistami obľúbené sú i zákutia Demänovskej jaskyne slobody, Dobšinská ľadová jaskyňa, Domica, Driny, Gombasecká jaskyňa, Harmanecká jaskyňa, Ochtinská aragonitová jaskyňa, Važecká jaskyňa.