Možno si poviete, komu dnes nechýbajú peniaze? Samozrejme, každý z nás občas sníva o tom, čo všetko by mohol mať, keby mal viac peňazí. Ale ako sa k tým vyšším sumám dostať? Za socializmu nás učili, že poctivou prácou si človek dokáže zarobiť dostatok finančných prostriedkov na živobytie. Realita bola taká, že si človek z priemerného platu mohol dovoliť obyčajnú škodovku asi tak po troch rokoch sporenia, za predpokladu, že partnerov príjem postačoval na vykrytie základných životných potrieb celej rodiny. Farebný televízor ,, zabral ,, asi tak trištvrte roka sporenia. Ak si však niekto chcel zaobstarať bývanie, tak sa musel zaradiť do poradovníka na štátny byt, čo trvalo roky, alebo ak si chcel postaviť rodinný domček ( najlepšie dvojgeneračný, vtedy preferovaný štátnym vedením ), tak to bola výzva k šetreniu peniažkov minimálne na dve desaťročia. Dnes žijeme v dobe, keď všetci chcú všetko a najlepšie ihneď. Zrazu počúvame, že poctivou prácou ešte nikto nezbohatol. Tí šikovnejší podnikajú, alebo zarábajú v zahraničí s cieľom zhromaždiť viac peňazí, aby sa napokon mohli usadiť a splniť si svoje predstavy. Máme tu aj historicky najvýhodnejšie hypotéky, s najnižšími úrokovými sadzbami, ktoré urýchľujú čas, za ktorý sa mladým ľuďom (a nielen im ) plnia ich sny o bývaní.
V každom prípade, bez určitého vlastného kapitálu sa nezaobíde nikto, pretože aj banka je podnikateľský subjekt a nie charitatívna organizácia. A tu sme pri koreni veci.
Slováci sú veľmi šetrný národ a podľa údajov spoločnosti Fingo majú v súčasnosti nasporené približne 45 miliárd Eur. Pandémia koronavírusu túto skutočnosť ešte zvýraznila a strach a neistota z budúcnosti prinútili našinca šetrenie ešte viac akcelerovať. Ak sa však pozrieme, kde si ľudia na Slovensku ušetrené prostriedky ukladajú, optimizmus sa okamžite vytratí. Podľa portálu svet-komunikacie.sk až 53% ušetrených finančných prostriedkov spočíva na bežných účtoch bánk, 18% sa nachádza doma – možno pod vankúšom a len 15% financií bolo zainvestovaných v investičných fondoch.
Práve rozumné investovanie finančných prostriedkov je tým zázračným nástrojom, ktorý dokáže výrazne znásobiť ušetrené zdroje, poraziť infláciu, ktorá sa po dlhšom období letargie práve prebúdza a ukrajuje a v budúcnosti bude naďalej ukrajovať z kúpnej sily peňazí ich postupným znehodnocovaním. Ľudia na Slovensku, a najmä stredná a staršia generácia sa bojí investovať a ak tak robí, tak len prostredníctvom konzervatívnych stratégií. Príčiny tohto správania možno nájsť v slabej finančnej gramotnosti, neblahých skúsenostiach z krachu nebankoviek na počiatku milénia, ktoré výrazne zamávali sebadôverou vkladateľov a tiež až donedávna výraznou absenciou možností vhodného investovania.
Na druhej strane, frustrácia z týchto skutočností ženie niektorých ľudí do rizikových až hazardných investičných operácií ako sú špekulácie s kryptomenami, špekulácie na online burzových platformách, alebo tzv. social trading, čo je nekritické obchodovanie na burzách na základe pochybných rád a vzorov, poskytovaných influencermi na rôznych sociálnych sieťach.
Východiskom z tejto neutešenej situácie je neustále vzdelávanie, vysvetľovanie a pomoc od finančných inštitúcií (NBS, banky, poisťovne, nezávislí finanční poradcovia ) a povzbudzovanie k tomu, aby ľudia začali vo významnej miere preberať zodpovednosť za ziskovosť svojich investícií tým, že prestanú držať svoje úspory na bežných účtoch, terminovaných vkladoch, resp. vkladných knižkách, kde sú úrokové sadzby nulové a začnú investovať do akciových a indexových fondov, kde budú na základe určitej stratégie a plánu dlhodobo a pravidelne investovať svoje peniaze, pretože čas zotrvania na trhu poráža všetky jeho anomálie. Aby sa tiež naučili minimalizovať riziko vďaka širokej diverzifikácii portfólia v rámci regiónov aj ekonomických sektorov, teda ľudovo povedané, rozložiť vajíčka do väčšieho množstva košíkov. V neposlednom rade posilniť ich sebadôveru a naučiť ich vydržať a nepanikáriť pri poklesoch akcií, ktoré sú prirodzeným, cyklickým javom, ale naopak využiť pokles cien akcií na dokúpenie ďalších za výhodnejšiu cenu. A napokon, aby pochopili, že pravidelným investovaním od mladosti si môžu výrazne skrátiť dôchodkový vek a vytvoriť si dostatočnú rentu na plnohodnotný život v neskoršom veku. Fakt, že si ľudia vezmú osud do vlastných rúk a nebudú potrebovať štát na to, aby mali istotu dôstojného dôchodku, nás zaradí medzi vyspelé krajiny západnej Európy, ľuďom poskytne finančnú slobodu a nezávislosť a odbremení už aj tak preťažený dôchodkový systém na Slovensku.