Ste oboznámení s takzvaným mobilným domom? Môže byť, že pred niekoľkými rokmi by bol tento pojem pre vás úplnou novinkou. Avšak v poslednej dobe sa o tejto téme píše a hovorí stále častejšie. No nielen to – na Slovensku aj v Česku už pribúdajú záujemcovia, ktorí si takýto dom kúpili. Takisto sa už u nás stretnete s firmami, ktoré takéto mobilné domy predávajú.
To znamená, že v najbližších rokoch pravdepodobne budeme viacerí s funkciou mobilných domov dostatočne oboznámení a pravdepodobne k nim pribudne aj viac záujemcov. Ak navyše zvážime vysoké ceny bytov a domov a ich prenájmov, je to takmer isté, že bývanie v mobilnom dome sa stane trendom aj u nás. Veď v USA je tento spôsob bývania veľmi dobre známy už od cca 70 – tych, 80 – tych rokov minulého storočia. Naďalej tam existujú komuny obyvateľov, ktorí v takýchto domoch bývajú celoročne. Majú to ako spoľahlivú, mobilnú a hlavne lacnejšiu alternatívu klasických rodinných domov.
Ak si však teraz predstavujete nejaké bývanie v karavanoch či unimobunkách, tak ste na omyle. Mobilný dom oproti týmto príbytkom poskytuje vyšší štandard. Zvyčajne má väčšie rozmery, štýlovejší dizajn a bohatšie vnútorné vybavenie. Aby sme to povedali v skratke – je to vlastne taký stred medzi karavanom a rodinným domom. Niečo medzitým. K jeho kľúčovým vlastnostiam sa radí fakt, že mobilný domček je prevozný.
- Nie je ako klasická stavba, ktorá sa zapustí do základov, ale v prípade potreby sa dá previesť na iné miesto. Zatiaľ čo bežný rodinný dom sa stavia na pozemku, mobilný dom sa zostrojí v dielni a následne sa odvezie na dohodnuté miesto k záujemcovi.
Ako bolo spomenuté, tento trend bývania vznikol v Spojených štátoch pred circa 40 rokmi. Využívali ho ľudia, ktorí vytvárali vlastné komuny. V Európe je o tieto domky záujem ako o flexibilný priestor v prípade, ak napr. chcete rekreačné sídlo, home office pracovisko alebo dočasné bývanie pri stavbe nového domu. Ale samozrejme ak je takýto dom kvalitne zariadený (a zvyčajne drahší), dá sa v ňom bývať aj celoročne.